28. Mariusz Mikołajek - Karuzela, 2009, z cyklu: Hand Made Indigo Art

    Przemysław Łopaciński
    - Teraz się uśmiecha…, 2015,

    Zbigniew Gorlak
    - Piramida, 1998,

Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu zakończył obroną dyplomu w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego (1984). Miejscem obrony była Kolegiata Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Obrazy zostały zarekwirowane przez SB, która próbowała doprowadzić do unieważnienia dyplomu artysty. Wcześniej próbowano usunąć go z uczelni za udział w manifestacji antykomunistycznej. W obu przypadkach pomogła mu zdecydowana postawa pedagogów. W latach osiemdziesiątych brał udział w niezależnym obiegu sztuki. Do oficjalnej działalności wrócił w 1991 kiedy wraz z Christosem Mandziosem, Czesławem Chwiszczukiem i Zbigniewem Milem oraz przy współpracy z PKP zaprezentował wystawę pt. „Popatrz kiedy przechodzisz... popatrz każdy przechodzi... ” w hali Dworca Głównego we Wrocławiu. Mikołajek od kilkunastu lat współpracuje z Witoldem Liszkowskim w szerokim projekcie „Budujemy miasto sztuki”. Najbardziej znane realizacje z tego cyklu to dwutygodniowy happening na rynku wrocławskim (2011), Kid's Guernika – olbrzymi obraz namalowany przez wrocławskie dzieci pod artystyczną opieką obu twórców (2011), czy akcja plastyczna związana z Euro 2012 na dziedzińcu Muzeum Sztuki Współczesnej zatytułowana „Pokoje sztuki kibica”. W 2012 roku wraz z Witoldem Liszkowskim i Janem Mikołajkiem stworzył Fundację OK. Art., która działa głównie na terenie rewitalizowanej dzielnicy Nadodrze. Wynikiem tej działalności są m.in. dwa powszechnie odwiedzane nadodrzańskie murale przy ul. Roosevelta „Podwórko odkrywanie sztuki” i „Podwórko nasze atelier”.

Nr katalogowy: 28

Mariusz Mikołajek (1958)
Karuzela, 2009, z cyklu: Hand Made Indigo Art

akryl, płótno / 160 x 170 cm
sygn. na odwrocie: KOLEKCJA HAND MADE INDIGO ART. MIKOŁAJEK „KARUZELA"

Estymacja:
18 000 - 20 000 zł
4 009 - 4 455 EUR
4 919 - 5 465 USD

15 000 zł
3 341 EUR
4 099 USD

Aukcja Sztuki Nowej – Feel Good Art

26 stycznia godz. 19.00

12 stycznia – 26 stycznia