2. Warsztat nieokreślony, Aubusson - Tapiseria ze sceną ucieczki do Egiptu, k. XVII w.

    Artysta Nieokreślony
    - Junona, XVIII w.,

    Franciszek Paderewski
    - Pokój chocimski, 1799,

(…) oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić.

(Mt 2,13-18)

Prezentowana tapiseria przedstawia najprawdopodobniej temat ucieczki do Egiptu, opisanej w Ewangelii według św. Mateusza. W biblijnej historii, Józefa we śnie odwiedził anioł, który nakazał mu uciekać z Marią i małym Jezusem przed Herodem. Kompozycję pola środkowego oferowanej tapiserii stanowi scenka rodzajowa z trzymającą Dziecię Matką Bożą i prowadzącym ich pastuszkiem – Józefem. Towarzyszy im postać anioła oraz zwierzątko w typie baranka lub psa. Całość została ujęta z czterech stron bordiurą, którą wypełnia dekoracyjny motyw, złożony z elementów owocowo-kwiatowych. Ponadto w centralnej części bordiur pionowych znajdują się kartusze herbowe, zwieńczone książęcą koroną.

Tapiserię wykonano w nieokreślonym warsztacie w Aubusson we Francji pod koniec XVII wieku. Miejsce to posiada wielowiekową tradycję tkactwa, która trwa do dzisiaj.

Proweniencja

Holandia, kolekcja prywatna (do lat 80. XX w.)

Nr katalogowy: 2

Warsztat nieokreślony, Aubusson
Tapiseria ze sceną ucieczki do Egiptu, k. XVII w.

wełna, osnowa lniana / 280 x 170 cm

Estymacja:
60 000 - 80 000 zł
12 766 - 17 022 EUR
13 101 - 17 468 USD

50 000 zł*
10 639 EUR
10 918 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 13 grudnia 2022

wtorek, 13 grudnia 2022, o godz. 19.00

25 listopada - 13 grudnia 2022 r.