24. Wojciech Ćwiertniewicz - bez tytułu (168), 2013

    Michał Minor
    - Zmasowany atak społecznościowy, 2013,

    Jarosław Betlej
    - Ooh, the Directors, 2014,

  sygn.: Ćwiertniewicz '13, opisany na odwrocie: 168 2/8/13 Abstrakcyjne kręgi Wojciecha Ćwiertniewicza z jednej strony ocierają się delikatnie o op-artowski efekt wirowania, z drugiej jednak, swoją mięsistą fakturą, działają sensualnie, a dla artysty mają znaczenie symboliczne, stanowiąc uosobienie mandali. Kompozycje abstrakcyjne występują w wielu gamach kolorystycznych, do najbardziej typowych jednak należą zestrojenia w ciepłych barwach ziemi, kontrastowe zestawienia chłodnych zieleni, czerwieni i żółci oraz szarości z grantami. Autor w swojej twórczości łączy zamiłowanie do abstrakcji, na równi z figuracją. Zawsze pasjonował go akt, szczególnie męski. Jest nawet uważany za artystę, który w sztuce polskiej, jako jeden z niewielu, na naprawdę widzi, czuje i oddaje męskie ciało w pełni jego piękna. Nie tytułuje swoich prac, opatruje je jednak skrupulatnie numerami i datami.

(ur. 1955 r.) studiował malarstwo na ASP w Krakowie w latach 1976-1981. Jest laureatem m.in. Nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida i Nagrody Exit za rok 2008. Jest autorem 58. wystaw indywidualnych, z czego najważniejsze to: Malarstwo, Galeria Promocyjna, Warszawa (1986); Nowe obrazy, Starmach Gallery, Kraków (1990); Malarstwo, Starmach Gallery, Kraków (1992); Obrazy nie ostatnie, Otwarta Pracownia, Kraków (2000); Projekcje, Otwarta Pracownia, Kraków (2006); Mężczyźni, Galeria aTak, Warszawa (2008); Malarstwo, Galeria Promocyjna, Warszawa (2008); Życie po życiu, Galeria Kameralna BGSW, Słupsk (2009); To (nie) jest DNA, Otwarta Pracownia, Kraków (2010); męskie/żeńskie, Galeria Miejska, Wrocław (2011); Ceci n'est pas un paysage, Skład Solny, Kraków (2011). Uczestnik kilkudziesięciu ekspozycji zbiorowych, z których najważniejsze to: Ekspresja lat 80-tych, Galeria BWA, Sopot (1986); Świeżo malowane, Zachęta, Warszawa (1988); Opening Up – Six Major Polish Painters, Hammer Gallery, New York (1991); The Expressive Struggle, Anderson Gallery, Buffalo (1992); Rozpoznanie, Galeria Bunkier Sztuki, Kraków (1996); Granice obrazu, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (1997); Żebro Ewy? Potencje męskości, Galeria Studio, Warszawa (2009); Ars Homo Erotica, Muzeum Narodowe, Warszawa (2010); Apogeum, CSW Znaki Czasu, Toruń (2010); Post-Gauguin, Galeria BWA, Katowice (2011); Salon 100-lecia ZPAP, Bunkier Sztuki, Kraków (2011). Jego prace są w licznych kolekcjach publicznych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Bibliotece Głównej ASP w Krakowie.

Nr katalogowy: 24

Wojciech Ćwiertniewicz (1955)
bez tytułu (168), 2013

olej, akryl, płótno / 60x81 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR

1 500 zł
360 EUR