28. Cornelis van Lelienberg - Martwa natura, 1654

    Ludwik Gędłek
    - Powitanie stepu,

    Herman Kern
    - Degustujący tokaj,

Prezentowany obraz jest charakterystyczną pracą artysty, specjalizującego się w ukazywaniu martwej natury, szczególnie upolowanego ptactwa. Zwykle przedstawiane było przez malarza wzdłuż osi środkowej obrazu, zawieszone za jedną nogę czy ułożone na stole. O wyjątkowości tego dzieła decyduje okres powstania, a więc połowa XVII wieku. „Martwa natura” należy do stosunkowo wczesnych prac artysty (powstała, gdy malarz miał 28 lat). Cornelis van Lelienbergh w mistrzowski sposób potrafi ł oddać upierzenie ptactwa i jego różnorodność. Zwraca uwagę także dbałość artysty o szczegóły i precyzja wykonania dzieła. W obrazach Lelienbergha widać inspiracje twórczością Jana Weenix. Lelienbergh żył w latach 1626-1676 w Holandii. Należał do Gildii Świętego Łukasza w Hadze. Prace artysty znajdywały się w sprzedaży wielu domów aukcyjnych, np. Domu Aukcyjnego Christie’s w Amsterdamie. Jego obrazy wzbogacają zbiory muzealne w Amsterdamie, Dreźnie czy Berlinie.

Proweniencja

Dom Aukcyjny Polswiss Art, aukcja 16.12.2014, poz. 28.

Nr katalogowy: 28

Cornelis van Lelienberg (pierwsza poł. XVIIw. 1626 - 1676)
Martwa natura, 1654

olej, deska / 59 x 48 cm
sygn. l.d.: C. Lelienbergh. F. 1654

Cena wywoławcza:
60 000 zł
14 320 EUR
17 911 USD

Estymacja:
70 000 - 90 000 zł
16 707 - 21 480 EUR
20 896 - 26 866 USD

61 000 zł
14 559 EUR
18 209 USD