51. Krzysztof Wróblewski - Kładka, 2007

    Anna Buczkowska
    - Latawce dmuchawce, wiatr..., 2012,

    Ewa Miazek
    - Kleszczówek. Pejzaż syntetyczny,

opisany na odwrocie: KRZYSZTOF WRÓBLEWSKI "KŁADKA" CYKL "IZOFORMY" LITWA 2007, OLEJ, PŁÓTNO, 30X80 CM Krzysztof Wróblewski rozkłada rzeczywistość na czynniki pierwsze. Czerpie bardzo zdecydowanie z tradycji artystycznej i z realistycznego obrazowania, ale oba te fakty stanowią wyłącznie punkt wyjścia do dalszych przetworzeń. Używa zawsze własnych zdjęć, których fragmenty przenosi na płótno. Każda z jego prac jest dyptykiem. To zestawienie realistycznego wyobrażenia z drugim, pokrytym znakami geometrycznymi. Zazwyczaj są to wielokrotnie powtarzane maleńkie trójkąty, przypominające z daleka odbity i zmultiplikowany obraz. To uchwycenie właściwości percepcji wzrokowej, w której z daleka wszystko się rozmywa. Abstrakcja zestawiona z realizmem fotografii, widocznym w obrazach, nabiera ogromnej wymowy. Jest istotną refleksją na temat natury pamięci i ludzkich związków ze światem.

(ur. 1962 r.) w latach 1982-1987 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni prof. K. Ostrowskiego. Adiunkt z habilitacją w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W latach 1995 – 2003 współtworzył galerię Koło w Gdańsku. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (1988, 1990); Marszałka Województwa Pomorskiego (2002); miasta Bremy (2004); miasta Lubeki (2013). Zadebiutował udziałem w wystawie Ekspresja lat 80-tych w Galerii BWA w Sopocie w 1986 r. W 1997 r. wyróżniony na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Bielska Jesień. W 2013 roku otrzymał Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Jego prace pokazywały na wystawach indywidualnych takie galerie jak: Galeria Promocyjna w Warszawie (1989, 2004); Galeria Koło w Gdańsku (1996, 2002); Galeria 86 w Łodzi (1997); Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku (1997, 2003); Galeria Otwarta Pracownia w Krakowie (2001, 2008); Galeria Milano w Warszawie (2001, 2005, 2009); Centrum Wschodnie i Środkowej Europy przy Uniwersytecie Technicznym w Karlsruhe (2003); Galeria Nowa w Poznaniu (2006); Gdańska Galeria Miejska w Gdańsku (2011). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, min: Ekspresja lat 80-tych, Galeria BWA Sopot (1986); Arsenał 88’, Hala Gwardii, Warszawa (1988); Red and White, Hala Gwardii, Warszawa – Galeria Dijkstra, Amsterdam; Wystawa Malarstwa Bielska Jesień, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała (1992, 1997, 1999); Biblia we współczesnym malarstwie polskim, Muzeum Narodowe w Gdańsku (1994); Festiwal malarstwa, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin (1998); The same = not the same, Galeria Gasworks, Londyn (1999); Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Muzeum Architektury, Wrocław (1999/2000); Morze w obrazach artystów polskich XX wieku, Muzeum Narodowe Płac Opatów, Gdańsk (2001); Räume des Alltags / Przestrzenie codzienności, Galeria Miejska Buntentor, Brema (2003); Pamięć i uczestnictwo Muzeum Narodowego Pałac Opatów, Gdańsk (2005); Sztuka wobec zła, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa (2006); Przełóż to: kolekcja niemożliwa, Instytut Sztuki Wyspa, Gdańsk, Razem i osobno, Galeria Grodzka, Lublin (2008); Gdańskie Biennale Sztuki, Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk 2010, 2012); Wystawa 100 – lecia, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot (2011). Prezentował swoje prace na targach sztuki: European Perspectives, międzynarodowe targi sztuki organizowane przez galerię Hubert Winter, Innsbruck (2001); Art Vienna, międzynarodowe targi sztuki, Wiedeń (2002); Targi Sztuki Art.-Poznań (2005). Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w kraju i za granicą (Australia, Austria, Holandia, Kanada, Niemcy, Szwecja, USA).

Nr katalogowy: 51

Krzysztof Wróblewski (1962)
Kładka, 2007

olej, płótno / 30 x 80 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.