35. Henryk Epstein - PEJZAŻ Z PRZYDROŻNYMI DRZEWAMI

    Roman Kramsztyk
    - ok. DAMA Z WIEWIÓRKĄ (PORTRET MARII BRYDZIŃSKIEJ), 1935 1936

    Mojżesz Kisling
    - INGRID, 1932

Ponad wszystko był przy tym człowiekiem delikatnym i nieśmiałym. Malarstwo, a raczej akt twórczy uważał za zarezerwowany tylko dla siebie. Nie lubił malować pod spojrzeniami widzów. Była to jedna z intymnych sfer jego życia – nie pozwalał nikomu w nią wkraczać. Nigdy nie pragnął dla siebie sławy. Przyjaciele próbujący podjąć dyskusję o jego sztuce napotykali zawstydzenie , zmianę tematu i sprowadzenie rozmowy na przykład na wspomnienia o dawnych przyjaciołach z Montparnasse'u z Modiglianim i Soutine'm na czele.
cytat za:
Winiarski A., Henri Epstein – Mistrzowie École de Paris, Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa, 2015, s.13.

Henryk Epstein po studiach w Akademii Monachijskiej przyjechał w 1912 roku do Paryża i zamieszkał w „La Ruche”, gdzie nawiązał kontakt z Modiglianim, Soutinem i Chagallem. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli ekspresjonizmu Szkoły Paryskiej. Artysta przenosił na płótno piękno pejzaży z Południa Francji. Dynamiczna faktura, intensywne barwy, wśród których przeważały czerwienie, żółcie, zielenie i błękity a także bogate, impastowe efekty fakturalne wyróżniają jego artystyczny styl. Oferowany obraz pochodzi z najciekawszego okresu twórczości artysty, stylistycznie zdradza pokrewieństwo z francuskim fowizmem i niemieckim ekspresjonizmem.

Nr katalogowy: 35

Henryk Epstein (1891 - 1944)
PEJZAŻ Z PRZYDROŻNYMI DRZEWAMI, ok. 1920

olej, płótno / 50 x 73 cm
sygn. p.d.: H. Epstein

Cena wywoławcza:
38 000 zł
8 900 EUR
10 615 USD

Estymacja:
40 000 - 60 000 zł
9 368 - 14 052 EUR
11 174 - 16 760 USD

NIESPRZEDANE

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 10 PAŹDZIERNIKA 2017

10 października, 2017 r. godz. 19.00

15 września - 10 października 2017 r.