1. Teofil Kwiatkowski - Para portretów męskich, 1846
Następny
January Suchodolski
- Odsłonięcie pomnika Jana III Sobieskiego w Łazienkach w rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej, 1869,
Proweniencja
Wybitny przedstawiciel romantyzmu w malarstwie polskim. Artysta urodzony 21 lutego 1809 roku w Pułtusku. W latach 1825 – 1830 studiował malarstwo w Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u Antoniego Brodowskiego i Antoniego Blanka. Jako student wziął udział w powstaniu listopadowym, a po jego upadku udał się do Paryża ze statusem wygnańca. Tam kontynuował naukę malarstwa u Léona Cognieta. Utrzymywał bliskie kontakty m. in. z rodziną ks. Czartoryskich, Adamem Mickiewiczem, Fryderykiem Chopinem, Cyprianem Kamilem Norwidem, Teofi lem Lenartowiczem. Od 1839 roku zaczął wystawiać na Salonie paryskim. Związany z kręgiem polskiej emigracji, żyjącej nad Sekwaną. Malował dla niej akwarele poświęcone powstaniu (potem także styczniowemu), sceny przypominające szlachecką i rycerską przeszłość, skomplikowane pod względem ikonografi i kompozycje alegoryczne wyrażające mistyczne nastroje tego środowiska, tańce i zabawy ludu polskiego. Uchodził za znakomitego portrecistę Chopina; wykonał wiele jego wizerunków (także na łożu śmierci) oraz duże kompozycje przedstawiające Bal w Hôtel Lambert – Polonez Chopina. Szerokie uznanie zdobył nastrojowymi pejzażami tworzonymi w Normandii, w Prowansji (głównie w okolicach Avinionu) oraz w Burgundii, zwłaszcza w okolicach Avallon, gdzie znajdowała się posiadłość jego żony, Francuzki, Marie Caroline Jordan. Z upodobaniem przedstawiał widoki portów, nadbrzeży, żaglowców, łodzi, uwijających się rybaków, chętnie podejmował temat burzy morskiej i tonącego okrętu. Odrębna część twórczości Kwiatkowskiego stanowią jego kompozycje o motywach fantastycznych. Pozostawił wiele mistrzowskich akwarel – pejzaży, scen rodzajowych, patriotycznych i kostiumowych. Do rzadkości na rynku antykwarycznym należą olejne obrazy Kwiatkowskiego, zwłaszcza zaś martwe natury.
Nr katalogowy: 1
Teofil Kwiatkowski (1809 - 1891)
Para portretów męskich, 1846
akwarela, gwasz, papier / 46,5 x 38 cm (każdy)
sygn. z prawej strony: T. Kwiatkowski paris 1846
- Estymacja:
20 000 - 30 000 zł
4 465 - 6 697 EUR
5 391 - 8 087 USD
28 000 zł
6 250 EUR
7 548 USD