37. Włodzimierz Terlikowski - Paysage présumé des Landes, 1927

    Stanisław Kamocki
    - Sandomierz, ok.1925,

    Jan Rubczak
    - Pejzaż z południa Francji, ok. 1913,

Proweniencja

Rzeszów, kolekcja prywatna
Francja, kolekcja prywatna

Terlikowski absolwent monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dużo podróżował, zarówno po Europie jak i Indiach, północnej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od 1911 roku mieszkał na stałe w Paryżu. Terlikowski wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, należący do nurtu ekspresyjnego koloryzmu. Na ukształtowanie postawy twórczej Terlikowskiego silnie oddziałał fowizm, pod wpływem którego artysta stosował szeroką gamę żywych i nasyconych barw zestawiając je na zasadzie kontrastu. Jego prace charakteryzują się impastowym gestem kładzenia barw, często szpachlą. Dzięki tej fakturze, często sygnował prace „ryjąc” podpis w mokrej jeszcze farbie olejnej. Wiele prac artysty było wystawianych – m.in. w paryskich Salonach: Jesiennym (1912), i Societe Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz na wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Jego działalność szybko została doceniona i już po pierwszej wojnie światowej wydano kilka monografi i i albumów tego malarza, opracowanych przez wybitnych paryskich krytyków tamtych czasów m. in. Arsene Alexandre'a czy Jana Topassa.

Nr katalogowy: 37

Włodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
Paysage présumé des Landes, 1927

olej, płótno / 152 x 190 cm
sygn. p.d.: W. Terlikowski - 1927

Estymacja:
100 000 - 150 000 zł ●
22 322 - 33 483 EUR
26 955 - 40 432 USD

95 000 zł
21 206 EUR
25 607 USD