66. Kazimierz Mikulski - Przed odlotem, 1989

    George Braque
    - Circe, 1960,

    Jean Cocteau
    - Kobieta z dmuchawcem, 1963,

Proweniencja

Warszawa, kolekcja prywatna Polswiss Art, aukcja 28.05.2019, poz. 56.

Malarz, aktor, scenograf, reżyser teatralny i ilustrator książek był absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Kazimierza Sichulskiego. Po wojnie należał do Grupy Młodych Plastyków a następnie do II Grupy Krakowskiej prowadzonej przez Tadeusza Kantora. Jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa surrealistycznego. Trochę na przekór czasom, w których żył i środowisku, z którego wyrastał pozostał wierny sztuce przedstawiającej. Świat teatru i malarstwa przeplata się w twórczości Mikulskiego. Wiele jest podobieństw między lalkami, maskami i kostiumami teatralnymi autorstwa artysty a postaciami i przedmiotami przezeń malowanymi. Dominują w twórczości Mikulskiego dziewczyny o dużych i okrągłych piersiach, postaci kotów, ptaków, bajkowy, surrealistyczny świat. Artysta nie odrzucił nigdy bliskiej jego epoce geometryzacji – jest to zatem świat nie tylko fantastyczny ale też uporządkowany. Obrazy często dzieli linia, pionowa bądź pozioma, budująca przestrzeń. Postaci, niczym teatralni aktorzy, oddane są z profi lu lub frontalnie, wynurzając się z planowo budowanej przestrzeni. Przedmioty, zwierzęta malowane zgodnie z naturą są jednak odrealnione, ich sens jest tajemniczy. Rzeczywistość traktowana jest przez Mikulskiego umownie a to co najbardziej urzeka w jego malarstwie to intymność budowanych niczym ze snu, dekoracyjnych scen.

Nr katalogowy: 66

Kazimierz Mikulski (1918 - 1998)
Przed odlotem, 1989

olej, płótno / 73 x 60 cm
sygn. na odwrocie: "Przed odlotem" KMikulski Kraków 1989

Estymacja:
90 000 - 140 000 zł ●
20 090 - 31 250 EUR
24 259 - 37 736 USD