108. Łukasz Patelczyk - Henry Rousseau i tajemnicza malarka, 2017

    Rafał Olbiński
    - Dream, 2021,

    Dominik Lejman
    - Nothing to add, 2011,

Współczesny pejzaż stworzony przez Patelczyka wykracza poza ramy wypracowanych schematów – korzysta z nowych rozwiązań i otwiera się na niekonwencjonalne formy.

(Adriana Michalska, fragmenty tekstu do katalogu wystawy „Łukasz Patekczyk. Luminescencje”, Galeria Re:Medium, Łódź 2019.)

Twórczość Łukasza Patelczyka łączy w sobie dwa gatunki – malarstwo przedstawiające i abstrakcyjne. Na klasyczny pejzaż nakłada geometryczne kontury, czyniąc z początkowego efektu kontrastu kompozycje niezwykle harmonijne.

Punktem wyjścia dla artysta jest realistyczny, syntetyczny i oszczędny w formie krajobraz. Na kolejnym etapie umieszcza na nim geometryczną formę – linie, plamy, punkty -, których nagłe, niewytłumaczalna pojawienie się wprowadza niepokój i atmosferę tajemnicy. Z początku przedstawiający obraz staje się odrealniony. Kamuflaż ten ma swoje głębokie korzenie w sztuce - zakrywanie świętych wizerunków miało chronić je przed wzrokiem grzeszników. Czasami na odwrót, to widz miał być chroniony przed szkodliwym działaniem obrazu – na tej zasadzie na przestrzeni wieków cenzurowano dzieła sztuki przeciwstawiające się dyktowanym z góry kanonom. Twórczość Łukasza Patelczyka dowodzi, że w sztuce współczesnej zabieg ten nadal intryguje artystów, choć motywy jego zastosowania są zupełnie inne. Sam artysta mówi, że to, co chce pokazać to ingerencja człowieka w naturę, na której ludzka działalność odciska coraz większe piętno. W swoich pejzażach odbiegających od klasycznego wizerunku krajobrazu umieszcza człowieka pod postacią geometrycznych znaków, zaznacza jego istnienie. Jest ono diametralnie różne od otaczającej natury a jednak układ ten zdaje się być harmonijny.

Patrząc na obrazy Łukasza Patelczyka można powiedzieć, że malarstwo to dla niego o wiele więcej niż tylko obraz na płótnie. Jest eksperymentem ze skalą, fakturami, intensywnością koloru i formą.

Patelczyk ma na swoim koncie wiele sukcesów – jest zdobywcą pierwszego miejsca w Kompasie Młodej Sztuki 2020, laureatem Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 oraz laureatem konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011.

Jego twórczość zyskuje uznanie także poza granicami naszego kraju – w zeszłym roku obrazy Łukasza Patelczyka były prezentowane przez nowojorską galerię Green Point Projects na Targach Sztuki Volta Show 2020 w Nowym Jorku.

Proweniencja

własność artysty

Toruń, Centrum Sztuki Współczesnej, Łukasz Patelczyk. Migotanie, marzec - maj 2018

(ur. 1986 r.) student V roku Wydziału Malarstwa Gdańskiej ASP. Studiuje w pracowni prof. T. Miszkin oraz pracowni intermedialnej prof. W. Czerwonki. Brał udział w zbiorowej wystawie pracowni dyplomowych ASP w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym (2010), w wystawie Sztuki Polskich Współczesnych Artystów i Artystek w Galerii Rio 10 w Burgos w Hiszpanii w ramach współpracy między kandydatami do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2011), Enviamed de Polonia, Can Ginebreda w Porqueres w Hiszpanii (2011), wystawie pokonkursowej Artystyczna Podróż Hestii w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2011), Międzynarodowym Festiwalu Młodej Sztuki - IFYart" w Słonecznikach/Wilnie/Ejszyszkach na Litwie (2011). Laureat nagrody specjalnej 10 edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2011). Jego prace znalazły się na Przeglądzie Młodej Sztuki "Świeża Krew" w Galerii Socato we Wrocławiu (2012).

Nr katalogowy: 108

Łukasz Patelczyk (1986)
Henry Rousseau i tajemnicza malarka, 2017

olej, płótno / 140 x 110 cm
sygn. na odwrocie: H. Rousseau i Tajemnicza MALARKA 2017 Łukasz Patelczyk

Estymacja:
30 000 - 35 000 zł ●
6 494 - 7 576 EUR
7 576 - 8 839 USD