4. Amelia Lepige - Scena we wnętrzu, 1836 / Przed domem, 1836

    Aleksander Świeszewski
    - Pejzaż górski,

    Władysław Bakałowicz
    - Miłe towarzystwo / Taniec,

Proweniencja

Amelia Lepigé jest jedną z tych artystek, o której karty historii sztuki nadal uparcie milczą. Mimo ewidentnego talentu, wiemy o niej bardzo niewiele i to głównie poprzez działalność artystyczną jej męża, wziętego warszawskiego portrecisty – Franciszka Pfanhausera. Urodziła się w 1819 roku jako córka Jana Grzegorza Lepigé i Amalii Lepigé z domu von Lessel. Ojciec jej był oficerem wojsk polskich, walczącym m.in. w Powstaniu Listopadowym, a jego nazwisko zaszczytnie umieszczono na sklepieniu paryskiego Łuku Tryumfalnego, obok tak wielkich generałów jak Dąbrowski, Zajączek oraz ks. Józef Poniatowski. Za swoje zasługi wojskowe otrzymał także w 1843 roku od cara Mikołaja I tytuł szlachecki i herb Gromiec. Amelia była nie tylko malarką, lecz także zajmowała się konserwacją. W latach 1833-1839 pracowała przy odnawianiu obrazów w Łazienkach Królewskich, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Wzięła ślub z Franciszkiem Pfanhauserem w 1837 roku w Warszawie. Tymczasem w 1848 roku małżeństwo wyjechało do Włoch i zamieszkało na stałe we Florencji. Do kraju już nigdy nie wrócili, nie mieli także potomstwa. Zainteresowania artystyczne Amelii obejmowały również kolekcjonowanie dzieł sztuki i antyków. Zakupiła m.in. na aukcji osiem obrazów z kolekcji Ossolińskich. Później prawdopodobnie wraz z mężem współtworzyła ich prywatną kolekcję, którą opiekowała się po śmierci męża. W 1878 roku florencką galerię pani Pfanhauserowej odwiedził Józef Ignacy Kraszewski.

Nr katalogowy: 4

Amelia Lepige (ok 1818 ok - 1900)
Scena we wnętrzu, 1836 / Przed domem, 1836

olej, płótno / 62 x 74 cm (każdy)
(1) opisany przez artystkę p.d.: Robert 1792 (2) sygn. p.d: Amelie Lepige. A: 1836.

Estymacja:
35 000 - 40 000 zł
7 796 - 8 909 EUR
8 394 - 9 593 USD

38 000 zł
8 464 EUR
9 113 USD

Aukcji Dzieł Sztuki 6 czerwca 2023

wtorek, 6 czerwca 2023, o godz. 19.00

19 maja - 6 czerwca 2023