74. Tadeusz Szpunar - Idol biały

    Henryk Musiałowicz
    - z cyklu: Reminiscencje, 1980

    Jerzy Kałucki
    - Uchwyt, 1985

Proweniencja

Kraków, własność artysty
Od połowy lat 80. do 2005 r. depozyt
Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Kraków, Galeria Dyląg, Tadeusz Szpunar,
prace z lat 60. i 70., luty - marzec 2006.
Katowice, Muzeum Śląskie
w Katowicach, Rzeźba Tadeusza
Szpunara, 19.10-31.12.2006.

Tadeusz Szpunar, prace z lat 60. i 70.
[katalog wystawy], Kraków 2006,
s. 22-23, il. 22.

Tadeusz Szpunar studiował w pracowni Xawerego Dunikowskiego na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Pierwszą wystawę indywidualną otworzył w 1958 roku w Domu Plastyków w Krakowie. Prezentowana praca należy do tzw. obrazów-obiektów balansujących między sztuką przedstawiającą a abstrakcyjną, w której artysta jako środka wyrazu używa zgeometryzowanej bryły zestawiając ze sobą różne materiały – płótno, kamień, drewno czy metal. Czystość i oszczędność formy to znak fi rmowy Tadeusza Szpunara, a jego droga artystyczna to płynna ewolucja od przedstawień figuratywnych do abstrakcji.

Nr katalogowy: 74

Tadeusz Szpunar (1929)
Idol biały, 1974

olej, drewno / 121,5 x 120,5 cm
T. SZPUNAR KOMPOZYCJA II/74 IDOL BIAŁY od spodu papierowa nalepka inwentarzowa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z opisem pracy

Estymacja:
35 000 - 50 000 zł
8 084 - 11 548 EUR
9 139 - 13 055 USD

36 000 zł
8 315 EUR
9 400 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 MARCA 2019

12 marca 2019 r. godz. 19.00

+48 (22) 628 13 67