12. Stanisław Ejsmond - Różowy rododendron, ok. 1925

    Alfred Wierusz-Kowalski
    - Wyjazd na polowanie o świcie, przed 1880,

    Leon Wyczółkowski
    - Martwa natura z różami i ptakiem, 1907,

Warszawa, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Salon doroczny 1921, marzeckwiecień 1921.

Salon doroczny 1921 [katalog wystawy], Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, 1921, poz. 62.

Jego ojcem był malarz Franciszek Teodor Ejsmond, który sam kształcił syna, pod jego kierunkiem Stanisław odbył również studia artystyczne. Po raz pierwszy wystawił swoje prace w 1910 roku w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych mając zaledwie szesnaście lat, począwszy od tej wystawy artysta związał się z Towarzystwem na kolejne dwadzieścia siedem lat tj. do 1937. Pełnił tam różne funkcje, m.in. zasiadał w sądach konkursowych, równocześnie regularnie wystawiał swoje prace za które odbierał wyróżnienia i nagrody. W 1929 uczestniczył w poznańskiej wystawie artystów niestowarzyszonych. Od 1937 był zastępcą członka Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i gospodarzem wystaw, w 1939 został wybrany na wiceprezesa. Po wybuchu II wojny światowej koordynował zabezpieczanie zbiorów Zachęty, uczestniczył w wywiezieniu do Lublina i zabezpieczeniu obrazów Jana Matejki (Bitwa pod Grunwaldem i Kazanie Skargi). Zginął 9 września 1939 w Lublinie podczas bombardowania miasta, przygnieciony nawiniętym na wałek obrazem Bitwa pod Grunwaldem. Malował odznaczające się dekoracyjnością i zaletami koloru kwiaty, martwe natury, portrety, a także kompozycje fantastyczne. Jego symboliczne epitafium znajduje się na grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 194).

Nr katalogowy: 12

Stanisław Ejsmond (1894 - 1939)
Różowy rododendron, ok. 1925

olej, płótno, sklejka / 58 x 73 cm, sygn. p.g.: S. EJSMOND
na odwrocie nalepka Salonu obrazów Juliana Burofa Nowy Świat 47 Warszawa

Estymacja:
35 000 - 45 000 zł
8 084 - 10 393 EUR
9 139 - 11 750 USD

32 000 zł
7 391 EUR
8 356 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 MARCA 2019

12 marca 2019 r. godz. 19.00

+48 (22) 628 13 67