Konceptualiści
20 luty 2024

Informacja:

Szanowni Państwo,

Na początek tego roku przygotowaliśmy wydarzenie zwracające Państwa kolekcjonerską uwagę na polskich artystów skupionych wokół szeroko pojętej sztuki konceptualnej. Podniesienie roli samego procesu twórczego do rangi tożsamej z samym dziełem sztuki, a nawet nadanie mu znacznie ważniejszej roli niż samemu powstającemu w jego wyniku obiektowi - jest głównym przesłaniem konceptualizmu. Początkami sięgający lat 60-tych XX wieku, dziś ma swoje kolejne odsłony i interpretacje.

W centrum zainteresowania konceptualizmu umiejscowiona jest idea, a nie sam powstający przedmiot. Stąd nie oczekuje się od dzieła konceptualnego piękna w ogólnie przyjętym rozumieniu. Obiekt konceptualny ma przemawiać nie do zmysłu wzroku odbiorcy, tylko odwoływać się do jego możliwości intelektualnych. Zwykło się przez to uważać, że kierunek ten jest bardziej wymagający i uważać przez to, że nie każdy może być jego odbiorcą. Nic bardziej mylnego. Wystarczy podobnie jak artyści tego kierunku spojrzeć na sztukę, bądź na oglądane dzieło sztuki z różnych punktów widzenia, jak zrobił to Duchamp w przypadku pisuaru, a przede wszystkim założyć od początku, że samo oglądanie nie wystarczy. Prace prezentowane w katalogu należą do najbardziej uznanych nazwisk konceptualizmu w Polsce, często mentorów tego kierunku, choć oni sami w ten sposób zapewne na to nie patrzą, lub nie patrzyli. Przedstawiamy zmagania na papierze takich twórców jak Andrzej Dłużniewski, Jarosław Kozłowski, Tomasz Ciecierski, ale też twórców młodszego pokolenia jak Teresa Tyszkiewicz i Mirosław Bałka czy Zbigniew Libera. Ciekawostką będzie na pewno sitodruk amerykańskiego artysty Sol LeWitta, pracy z 1985 roku prezentowanej na jednej z odsłon wystawy Konstrukcja w procesie, której pomysłodawcą, był Ryszard Waśko, jeden z najbardziej wszechstronnych artystów polskiej sztuki współczesnej. W naszym katalogu historyczną klamrą spina tych dwóch artystów projekt plakatu do Konstrukcji w procesie z 1985 Ryszarda Winiarskiego. Szczególnej uwadze polecamy również pracę Julião Sarmento z 1982 - multidyscyplinarnego artysty portugalskiego o światowej sławie, jeszcze nigdy niewystawianego na rynku aukcyjnym w Polsce.

Prace konceptualistów prezentowane na aukcji wykonane są w bardzo różnych technikach, zgodnie z ideą sztuki konceptualnej nie przywiązującej się do żadnej konkretnej. Dzięki temu jednak możemy docenić różnorodność działań tych artystów i ich biegłość, gwarantującą świeżość rozwiązań wizualnych, począwszy od malarstwa, przez rysunek, kolaż, fotografię, a także grafikę. Od dzieła konceptualnego nie oczekuje się piękna w ogólnie przyjętym rozumieniu, ale jesteśmy przekonani, że oferta tego katalogu będzie tego przekornym zaprzeczeniem. Jedno jest pewne, coś co na pierwszy rzut oka wydaje się niezrozumiałe, zyskuje w połączeniu z ideą artysty, okolicznościami powstania a przede wszystkim celem powstania i w dosyć prosty sposób się tłumaczy. Warto na pewno zbliżyć się, zapoznać i zostać z tą przeciekawą, trochę fantastyczną, często interesującą graficznie a na pewno niezwykle intelektualnie stymulującą, przygodą artystyczną, jaką jest konceptualizm.

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem aukcji i osobistego odwiedzenia wystawy w naszej galerii.
Jak możesz wziąć udział w aukcji?

  • weź udział w aukcji osobiście
    złóż zlecenie telefoniczne
    złóż zlecenie z limitem stałym
    licytuj online na naszej stronie: online.polswissart.pl
    licytuj online dzięki aplikacji mobilnej: Polswissart

Jesteśmy do Państwa dyspozycji!

Regulamin licytacji w Domu Aukcyjnym Polswiss Art

Konceptualiści

Aukcja:

wtorek, 20 lutego, o godz. 19.00
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20, Warszawa

Wystawa przedaukcyjna:
6 - 20 lutego 2024

Zlecenia licytacji:
+48 (22) 62 81 367
galeria@polswissart.pl

 

Licytuj online

Zlecenie licytacji

 
Sortuj: NR KAT. A-Z
Cena:
widok

Newsletter

Zapisując się na newsletter Domu Aukcyjnego Polswiss Art otrzymujesz: