11. Soter Jaxa-Małachowski - Łodzie, 1923 r.

    Alfons Karpiński
    - Białe kwiaty z filiżanką,

    Alfons Karpiński
    - Żółte róże z porcelanową figurką,

sygn. l.d.: S.Jaxa/ 1923

Uczeń krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i studiów artystycznych w Szkole Rysunku i Malarstwa Stanisława Grocholskiego w Monachium, Od 1902 roku na stałe mieszkał w Krakowie. Wielokrotnie podróżował do Włoch. Twórczość artysty obejmuje przede wszystkim malarstwo pejzażowe, dla którego charakterystyczne są zwłaszcza pejzaże morskie i nokturny. Artysta brał udział w wielu wystawach - w TPSP w Krakowie, TZSP w Warszawie, w Salonie Krywulta w Warszawie, w TPSP we Lwowie, w Łodzi, Poznaniu, Lublinie. Jako człowiek majętny początkowo malował dla przyjemności, po drugiej wojnie światowej został zmuszony do zarobkowania malarstwem. W tym czasie malarstwo olejne zastąpił akwarelą, gwaszem i pastelem, pozwalające na szybsze notowanie wrażeń i wykonanie obiektu. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich i cieszą się popularnością wśród kolekcjonerów prywatnych.

Nr katalogowy: 11

Soter Jaxa-Małachowski (1867 - 1952)
Łodzie, 1923 r.

olej, tektura / 72x100 cm

Cena wywoławcza:
25 000 zł
5 967 EUR
7 463 USD

Estymacja:
30 000 - 35 000 zł
7 160 - 8 354 EUR
8 956 - 10 448 USD

26 000 zł
6 206 EUR
7 762 USD