68. Jan Ziemski - Kompozycja abstrakcyjna

    Kajetan Sosnowski
    - 1965 z cyklu: Obrazy puste,

    Danuta Lewandowska
    - Nr 48, 1975

Proweniencja

zakup od artysty

Był współzałożycielem lubelskiej grupy artystycznej Zamek działającej w latach 1956–1959. Brał udział w inicjatywach agażujących artystów poszukujących nowych form wyrazu jak Plenery Koszalińskie w Osiekach, Biennale Form Przestrzennych Elblągu. Debiutował malarskimi kompozycjami metaforycznymi, których bohaterami były tajemnicze, stylizowane postacie. W latach 1960–1964 tworzył „formury” czyli obrazy-obiekty o złożonej fakturze, odlewane w gipsie. W połowie lat 60-tych artysta porzucił formułę obrazowania typu informel na rzecz analizy zagadnień optycznych wpisując swą sztukę w obszar abstrakcji geometrycznej i doświadczeń badających relacje przestrzeni, ruchu i światła. Jego wielowymiarowe prace budowane na płaszczyźnie obrazu za pomocą sferycznie wygiętych listewek oraz silnie kontrastowany kolor wywołują w widzu złudzenie optyczne. Ziemski brał udział w manifestacjach ruchu neo konstruktywistycznego. Swe prace prezentował na Plenerach Koszalińskich w Osiekach (1965, 1970-1973), I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965). Uczestniczył w sympozjach “Złotego Grona” w Zielonej Górze (1969, 1971, 1975), Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach i Sympozjum “Wrocław ‘70”. Twórczość Jana Ziemskiego, którego śmiało można zaliczyć do grona wybitnych polskich konstruktywistów, zdobywa coraz większe uznanie wśród kolekcjonerów.

Nr katalogowy: 68

Jan Ziemski (1920 - 1988)
Kompozycja abstrakcyjna

tempera, deska / 49,5 x 49,5 cm
sygn. na odwrocie JAN ZIEMSKI

Estymacja:
60 000 - 80 000 zł ●
13 857 - 18 476 EUR
15 666 - 20 888 USD

55 000 zł*
12 703 EUR
14 361 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 12 MARCA 2019

12 marca 2019 r. godz. 19.00

+48 (22) 628 13 67