106. Aleksander Roszkowski - Kompozycja, 2013

    Andrzej Nowacki
    - 26.05.07, 2007 ,

    The Krasnals
    - Piramida Zwierząt, 2009,

Aleksander Roszkowski studiował w latach 1980-1985 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Jacka Sienickiego i Zbigniewa Gostomskiego. Po studiach podjął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni. W 1987 zdobył dwa wyróżnienia honorowe na XIII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Jana Spychalskiego w Poznaniu. Uczestniczył w zbiorowych pokazach „Arsenał 88” i „Red & White” w Hali Gwardii w Warszawie, uzyskując na pierwszej z nich nagrodę honorową.

Autor 25 wystaw indywidualnych m.in.: Andre Zarre Gallery, Nowy Jork, USA; Galerie Light, Berlin, Niemcy; Gallery Futaba, Nagoya, Japonia; Galerie Brantebjergen, Nakke, Dania; Galerie Bram, Bramslev Bakker, Dania.

Zamaszysty, energiczny ruch pędzla oraz krzycząca kolorystyka wczesnych płócien każą sytuować jego ówczesne malarstwo w modnym w latach 80. nurcie nowej ekspresji. Już jednak przy końcu dekady artysta radykalnie zmienił styl i tematykę kiedy to zaczął tworzyć również obrazy figuralne. Równolegle z kompozycjami figuralnymi Aleksander Roszkowski tworzy także obrazy inspirowane pejzażem, mniej znane, rzadko eksponowane. Pejzaż ma dla niego taki sam walor emocjonalny jak obrazy figuratywne, uzupełniają się one nawzajem, dopełniają wizerunek artysty. Kompozycje inspirowane pejzażem pozwalają poznać Roszkowskiego jako wrażliwego kolorystę.

Nr katalogowy: 106

Aleksander Roszkowski (1961)
Kompozycja, 2013

olej, płótno / 100 x 100 cm
sygn. na odwrocie: ALEKSANDER ROSZKOWSKI 1022 2013

Estymacja:
15 000 - 18 000 zł ●
3 349 - 4 018 EUR
4 044 - 4 852 USD

19 000 zł
4 242 EUR
5 122 USD