38. Włodzimierz Terlikowski - Anemony w wazonie, 1922

    Jakub (Jacques) Zucker
    - W parku,

    Janina Reichert-Toth
    - Głowa kobiety,

Proweniencja

Rempex, aukcja 29.05.2019, poz. 30
Rempex, aukcja 26.02.2018, poz. 115

Terlikowski absolwent monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dużo podróżował, zarówno po Europie jak i Indiach, północnej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od 1911 roku mieszkał na stałe w Paryżu. Terlikowski wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, należący do nurtu ekspresyjnego koloryzmu. Na ukształtowanie postawy twórczej Terlikowskiego silnie oddziałał fowizm, pod wpływem którego artysta stosował szeroką gamę żywych i nasyconych barw zestawiając je na zasadzie kontrastu. Jego prace charakteryzują się impastowym gestem kładzenia barw, często szpachlą. Dzięki tej fakturze, często sygnował prace „ryjąc” podpis w mokrej jeszcze farbie olejnej. Wiele prac artysty było wystawianych – m.in. w paryskich Salonach: Jesiennym (1912), i Societe Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz na wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Jego działalność szybko została doceniona i już po pierwszej wojnie światowej wydano kilka monografi i i albumów tego malarza, opracowanych przez wybitnych paryskich krytyków tamtych czasów m. in. Arsene Alexandre'a czy Jana Topassa.

Nr katalogowy: 38

Włodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
Anemony w wazonie, 1922

olej, płótno / 50 x 73 cm
sygn. p. d.: 1922 / W. de Terlikowski

Estymacja:
35 000 - 40 000 zł
7 447 - 8 511 EUR
7 642 - 8 734 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 13 grudnia 2022

wtorek, 13 grudnia 2022, o godz. 19.00

25 listopada - 13 grudnia 2022 r.