75. Aleksander Roszkowski - Skrzydło, 1981/1982

    Stanisław Szukalski
    - Kopernik, 1971,

    Jerzy Duda-Gracz
    - Spowiedź, 1993,

Proweniencja

Aleksander Roszkowski studiował w latach 1980-1985 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Jacka Sienickiego i Zbigniewa Gostomskiego. Po studiach podjął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni. W 1987 zdobył dwa wyróżnienia honorowe na XIII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Jana Spychalskiego w Poznaniu. Uczestniczył w zbiorowych pokazach „Arsenał 88” i „Red & White” w Hali Gwardii w Warszawie, uzyskując na pierwszej z nich nagrodę honorową.

Autor 25 wystaw indywidualnych m.in.: Andre Zarre Gallery, Nowy Jork, USA; Galerie Light, Berlin, Niemcy; Gallery Futaba, Nagoya, Japonia; Galerie Brantebjergen, Nakke, Dania; Galerie Bram, Bramslev Bakker, Dania.

Zamaszysty, energiczny ruch pędzla oraz krzycząca kolorystyka wczesnych płócien każą sytuować jego ówczesne malarstwo w modnym w latach 80. nurcie nowej ekspresji. Już jednak przy końcu dekady artysta radykalnie zmienił styl i tematykę kiedy to zaczął tworzyć również obrazy figuralne. Równolegle z kompozycjami figuralnymi Aleksander Roszkowski tworzy także obrazy inspirowane pejzażem, mniej znane, rzadko eksponowane. Pejzaż ma dla niego taki sam walor emocjonalny jak obrazy figuratywne, uzupełniają się one nawzajem, dopełniają wizerunek artysty. Kompozycje inspirowane pejzażem pozwalają poznać Roszkowskiego jako wrażliwego kolorystę.

Nr katalogowy: 75

Aleksander Roszkowski (1961)
Skrzydło, 1981/1982

olej, płótno / 53,5 x 65 cm
sygn. i opisany na odwrociu: 26.VI.82. / -SKRZYDŁO- / A. Roszkowski 81 / AR na blejtramie: B.CYNK 1 KRED 0.5 GIPS 0.3 POK. LN.

Estymacja:
7 000 - 9 000 zł ●
1 490 - 1 915 EUR
1 529 - 1 966 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 13 grudnia 2022

wtorek, 13 grudnia 2022, o godz. 19.00

25 listopada - 13 grudnia 2022 r.