24. Stanisław Ignacy Witkiewicz - Portret Ottona Fedorowicza, 1938

    Stefan Norblin
    - Mgła, lata 20. XX w.,

    Zofia Stryjeńska
    - Latko. Powitanie wiosny,

Otto Fedorowicz był bratem Józefa, zakopiańskiego meteorologa, zwanego „Pimkiem”, który w wolnych chwilach występował też w sztukach Witkacego wystawianych w amatorskim Teatrze Formistycznym, w Sali „Morskiego Oka” przy Krupówkach (np. jako Ryszard III w Nowym Wyzwoleniu).

Artysta przyjaźnił się z całą rodziną Fedorowiczów, wszyscy jej członkowie mieli po kilka portretów wykonanych przez Firmę Portretową „S.I.Witkiewicz”. Wizerunek Ottona Fedorowicza nosi oznaczenie typu B, co według Regulaminu Firmy zakładało „rodzaj bardziej charakterystyczny, jednak bez cienia karykatury […] stosunek do modela obiektywny”. Równi się on jednak od większości tego rodzaju portretów większą wyrazistością opracowania modela , jaskrawymi barwami a zwłaszcza egzotycznym tłem pejzażowym ze zwisającymi u góry wielkimi czerwonymi owocami. Zabawny napis w języku rosyjskim zapisanym fonetycznie sugeruje, że Witkacy także dla Ottona przewidział jakąś rolę do odegrania w wymyślanym – być może – w trakcie wykonywania portretu, dramacie. Sztuki teatralne Witkacego roiły się bowiem od fantastycznych postaci arystokratów i wojskowych oraz marynarzy, często artysta wymyślał naprędce dramatis personae podczas portretowania różnych osób należących do bliskiego kręgu jego znajomych. Adnotacje przy sygnaturze artysty informują, że w czasie seansu portretowego Witkacy pił herbatę (skrót „herb.”) oraz palił papierosy („P chw.[ilowo]”) w trakcie dłuższego okresu abstynencji nikotynowej. Artysta zamieszczał na portretach takie informacje, gdyż słusznie uważał, że wszelkie spożywane przezeń substancje mają wpływ na postrzeganie przezeń rzeczywistości, a co za tym idzie – także proces twórczy. Portret uczestniczył w wystawie okolicznościowej zorganizowanej przez Teatr Witkacego w Zakopanem w dniach od 13 do 19 IVI988 roku z okazji sprowadzenia do Polski szczątków artysty z Jezior na Polesiu, gdzie Witkacy popełnił samobójstwo 19 września 1939 roku i tam został pochowany. Jak okazało się później – omyłkowo przywieziono wtedy i pochowano na cmentarzu zakopiańskim szczątki młodej kobiety.

Proweniencja

Zakopane, wystawa okolicznościowa zorganizowana przez Teatr Witkacego, 13 – 19 kwietnia 1988.

Jakimowicz I., Żakiewicz A., Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885-1939. Katalog dzieł malarskich, wyd. Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, poz. S I 50 (jako „Portret męski”)

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy - był pisarzem, dramaturgiem, grafikiem, karykaturzystą, malarzem i przede wszystkim portrecistą. To jeden z czołowych przedstawicieli polskiej sztuki początku XX wieku, syn malarza i twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza. Studiował w krakowskiej ASP w pracowni samego Józefa Mehoff era. Sztuce portretowej poświęcił się artysta całkowicie po 1925 roku. Czując się niezrozumianym jako malarz zerwał z malarstwem sztalugowym i założył Firmę Portretową „S.I.Witkiewicz”. Dla swoich klientów opracował szczegółowy Regulamin. Portrety malowane pastelami i kredkami na papierze podlegały surowej typologii. Nierzadko powstawały pod wpływem silnie odurzających leków, alkoholu i narkotyków a sam artysta dokumentował swój stan firmując prace specjalnym autorskim kodem.

Nr katalogowy: 24

Stanisław Ignacy Witkiewicz(Witkacy) (1885 - 1939)
Portret Ottona Fedorowicza, 1938

pastel, węgiel, papier / 67 x 47 cm (w świetle oprawy)
sygn. u dołu: +herb NP. chw. + P. chw. (T.B.) Witkacy 24/IV 1938 „Wy nie zabywajtie czto wy zdjes – nie Wielikij Kniaź no lejtienant flota Admiral „Makaram de Wiks. Kinyła”
(do obiektu dołączono ekspertyzę Anny Żakiewicz z marca 2015 roku)

Estymacja:
250 000 - 350 000 zł
53 649 - 75 108 EUR
60 680 - 84 952 USD